موفقیت در کلاس درس

 رعایت نکات زیر می تواند شما را در رسیدن به موفقیت در کلاس نائل شوید :

 

۱. دقت کنید

اگر می‌‌خواهید دانش‌آموز موفقی باشید، دقت کردن سر کلاس درس برای موفقیت شما بسیار ضروری است. با اینکه قرار نیست عاشق هر موضوعی که می‌بینید بشوید، اما باید انگیزه‌ی کافی برای گوش دادن به معلم‌تان داشته باشید. سر کلاس به دوستان‌تان پیامک ندهید و به اندازه‌ی کافی روی آنچه که معلم به شما می‌گوید تمرکز کنید، تا بتوانید مهم‌ترین نکات هر درس را سر کلاس یاد بگیرید.

برای دقت و توجه، مهم است که نگاه‌تان به معلم باشد.

اگر در مورد موضوعی در اشتباه هستید، می‌توانید همان لحظه برای روشن شدن آن مطلب سؤال کنید. اگر درس ادامه پیدا کرد و احساس کردید که بیشتر و بیشتر گیج می‌شوید، توجه کردن به درس هم برای‌تان سخت‌تر خواهد شد.

 

۲. یادداشت بردارید

یادداشت برداری برای موفقیت شما به عنوان یک دانش‌آموز ضروری است. یادداشت‌برداری نه تنها در مطالعات بعدی به شما کمک می‌کند، بلکه باعث می‌شود در کلاس درس مشارکت کنید و مطالب درسی را یاد بگیرید؛ زیرا باید آنها را با زبان خودتان بنویسید. حتی بعضی افراد از های‌لایترهای مختلف یا خودکار برای مرتب کردن و جذاب‌تر کردن یادداشت‌هایی که برداشته‌اند، استفاده می‌کنند که به حفظ مطالب بسیار کمک می‌کند. یادداشت برداشتن باعث می‌شود تمرکز بیشتری داشته باشید و کمک می‌کند به معلم گوش دهید.

 

۳. سؤال بپرسید

اگر واقعا قصد موفقیت در کلاس را دارید، پس باید در موقع مناسب از معلم‌تان سؤال بپرسید تا به درک بهتری از مطالب برسید. نباید به خاطر نفهمیدن قسمتی از مطالب، از درس‌های خود باز بمانید، بلکه باید وقتی سؤالی دارید آن را بپرسید تا سردرگم نشوید و برای امتحانات آماده شوید. سؤال پرسیدن شما را در مباحث درسی فعال خواهد کرد و به یادگیری مطالب نیز کمک می‌کند. در پایان هر درس، می‌توانید یادداشت‌هایتان را مرور کنید و اگر نکته یا ابهامی برای‌تان وجود داشت، سؤالات‌تان را آماده کنید تا در جلسه‌ی بعدی بپرسید.

بعضی معلمان از شما می‌خواهند سؤال‌هایتان را در پایان درس بپرسید. اگر این درخواست معلم شماست به او احترام بگذارید.

 

۴. در کلاس مشارکت داشته باشید

اگر می‌خواهید یک دانش‌آموز موفق شوید، مشارکت در کلاس درس اهمیت زیادی دارد. نباید تنها وقتی که سؤالی دارید آن را بپرسید، بلکه باید به سؤالات معلم هم پاسخ بدهید، در فعالیت‌های گروهی فعال باشید، داوطلبانه به معلم‌تان کمک کنید و مطمئن باشید به قدری در کلاس فعال هستید که به خوبی هر چیزی را یاد بگیرید. مشارکت سبب خواهد شد رابطه‌ی خوبی با معلمان داشته باشید و همین نکته به شما در کلاس کمک خواهد کرد.

نباید تنها بعد از اینکه سؤالی پرسیده شد، دست‌تان را برای پاسخ دادن بلند کنید، بلکه باید هر زمان که چیزی برای گفتن دارید تلاش کنید تا آن را بیان کنید.

مشارکت در کارهای گروهی بسیار مهم است. دانش‌آموزان موفق هم به تنهایی و هم در کنار دیگران عملکرد خوبی دارند.

 

۵. از کارهایی که باعث پرت شدن حواس‌تان می‌شود، اجتناب کنید

اگر می‌خواهید بیشترین بازده را حین مطالعه داشته باشید، باید نهایت تلاش خود را برای تمرکز انجام دهید. از نشستن کنار دوستان‌تان یا دانش‌آموزان وراج و پرحرف دوری کنید و غذا، مجلات، تلفن همراه و هر چیزی که حواس شما را از مطالعه پرت می‌کند، کنار بگذارید. می‌توانید بعدا با کارهایی مثل حرف زدن با دوستان‌، مطالعه‌ی مجله‌، یا انجام هر سرگرمی دیگری به خودتان پاداش دهید، اما نباید اجازه دهید این کارها مانع مطالعه‌ی شما شوند.

سعی کنید وقتی در کلاس درسی نشسته‌اید به کلاس درس دیگر فکر نکنید. فکرتان معطوف به کلاس فعلی باشد و وقتی در کلاس بعدی نشسته‌اید در مورد آن نگران باشید.

 

۶. روابط مثبتی با معلم‌تان داشته باشید

یک راه دیگر برای موفقیت حتمی در کلاس، داشتن ارتباطات قوی با معلمان است. حتی اگر نمی‌خواهید چاپلوس و خودشیرین باشید و یا تلاش کنید که بهترین دوست معلم شوید، داشتن یک رابطه‌ی قوی به شما کمک می‌کند هر زمان نیاز به کمک اضافی داشتید از آنها درخواست کنید و نیز علاقه‌تان به مطالب بیشتر شود. سعی کنید به موقع سر کلاس حاضر باشید و از دستورات معلم پیروی کنید تا از مطالعات خود استفاده‌ی بهینه کنید.

اگر محبوب معلم‌ها هستید نگران قضاوت افراد نباشید که فکر کنند سوگلی معلم هستید. شما فقط دارید تلاش می‌کنید دانش‌آموز بهتری باشید!

اگر معلم شما را بیشتر از بقیه دوست دارد، بیشتر خواهان کمک به شما و پاسخ دادن به سؤالات‌تان خواهد بود و اگر مشکلی برای شما پیش بیاید بهتر درک‌تان می‌کند.

 

 ۷. در صورت امکان نزدیک معلم بنشینید

اگر در کلاسی هستید که می‌توانید محل نشستن خود را انتخاب کنید، بهتر است به نشستن در ردیف جلوی کلاس و نزدیک معلم فکر کنید. این کار به تمرکز شما هنگام درس کمک می‌کند و مانع پرت شدن حواس شما می‌شود. همچنین به شما کمک می‌کند رابطه‌ی بهتری با معلم داشته باشید، به خصوص اگر در یک سالن کنفرانس بزرگ هستید، زیرا معلم بیشتر تمایل به تعامل با افرادی دارد که نزدیک او نشسته‌اند.

نگران نباشید دیگران فکر کنند که شما پاچه‌خوار هستید. شما فقط نهایت تلاش‌تان را می‌کنید تا مطالبی را که باید بدانید، به خوبی فرا بگیرید.

 

دبیرستان پسرانه هیئت امنایی حاج عبدالحسین سلامت ناحیه 4 اصفهان 32263644 031 - 32284042 031